Qualification, Honours and Awards

Academic Qualifications

  • Bachelor of Arts (BA Hons) in Political Science and Communications, Queens College, City University of New York (CUNY), 5 June 1972. Degree awarded Magna Cum Laude, Phi Beta Kappa; and the A. Joseph Geist Fellowship (as the first-ranked ‘pre-Law’ graduate, equivalent to the University Medal).
  • Juris Doctor (JD), University of California, Los Angeles (UCLA) School of Law, 13 June 1975.

Attorney and Counsellor at Law, State Bar of California, admitted November 1975.

Barrister of the Supreme Court of New South Wales, admitted June 1984.

The Most Outstanding Contribution to Health and Medical Research 2009-2010’ awarded by the National Health and Medical Research Council (NHMRC) (3/2010).

Member of the Order of Australia (AM) (2006) ‘for service to the law in the areas of law  reform,  education  and  access  to  legal  services,  and  through  contributions  to research, analysis and policy development on a range of matters of public interest’.

Centenary Medal, awarded by the Australian Government in April 2003 for ‘services to law reform’.

Foundation Fellow, Australian Academy of Law (from 2006); current Vice-President of the Academy.

Member, The Human Genome Organisation (HUGO) (elected 2002).

Emeritus Professor of Law, University of Sydney (conferred September 2004).

Associate Fellow, International Academy of Comparative Law (elected 1995).

 

DWCV _current running for website_ 4 January 2014
(Current as of January 2014)